https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Kasy fiskalne online – co to znaczy?
Telefon +48 61 830 92 70
Kasy fiskalne online – co to znaczy?

Od stycznia 2018 r. kasy fiskalne z kopią papierową, czyli paragonem będą stopniowo zastępowane przez kasy online. W branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych nowe kasy będą obligatoryjne. Co przewiduje ten projekt?

W obecnie stosowanych kasach fiskalnych stosuje się wydruk paragonu dla klienta, a jego kopia przechowywana jest w tzw. pamięci fiskalnej kasy lub na papierowych rolkach. W tym drugim przypadku - wciąż bardzo popularnym - przedsiębiorcy muszą przechowywać rolki przez pięć lat i udostępniać je na żądanie kontrolerów fiskusa.

Nowe kasy fiskalne będą działać w ten sposób, że informacje z paragonów w formie elektronicznej trafiać będą bezpośrednio do systemu informatycznego resortu finansów. Będą one mogły być przesyłane z różną częstotliwością, dla przykładu na zakończenie dnia czy co tydzień. Dzięki temu urzędnik nie będzie musiał każdorazowo przeprowadzać kontroli w punkcie handlowo-usługowym i analizować metrów papieru - dane w łatwy sposób wygeneruje z systemu.

Dla przedsiębiorcy ma to oznaczać mniej uciążliwości z raportowaniem obrotu i należnego podatku VAT.

Planowany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r., natomiast jak wynika z założeń resortu finansów, do końca 2020 r. wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. W związku z tym pojawia się kilka istotnych kwestii, które szczególnie interesują przedsiębiorców.

W obliczu nadchodzących zmian, pojawiają się pytania o to, kiedy zajdzie konieczność wymiany kas fiskalnych na online oraz jakie koszty będzie trzeba w związku z tym ponieść.

W przypadku uzyskania pierwszego urządzenia rejestrującego online również będzie można liczyć na specjalną ulgę. Ponadto, jak zapewnia ministerstwo, proces wdrażania nowych technologii sprzedaży będzie przebiegał stopniowo, w związku z tym nie zajdzie potrzeba wymiany ponad 2 mln kas jednocześnie.

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2024
All rights reserved.