https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Newsletter DRD: CIT ESTOŃSKI- przypomnienie warunków opodatkowania
Telefon +48 61 830 92 70
Newsletter DRD: CIT ESTOŃSKI- przypomnienie warunków opodatkowania

Szanowni Państwo,

Estoński CIT (inaczej ryczałt od dochodów spółek) to rozwiązanie, które pozwala na zapłatę podatku dochodowego od osób prawnych dopiero w momencie dystrybucji zysku. W ramach przypomnienia poniżej znajdą Państwo listę warunków koniecznych do spełnienia przy chęci przejścia na tę formę opodatkowania spółki.

  1. Forma prowadzenia działalności - estoński CIT przeznaczony jest dla konkretnych form prawnych takich, jak:

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, proste spółki akcyjne, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne.

  1. Struktura przychodów - zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, dany podmiot musi spełnić warunek struktury przychodów, mianowicie mniej niż 50% jego przychodów może pochodzić z:
  1. wierzytelności,
  2. odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
  3. części odsetkowej raty leasingowej,
  4. poręczeń i gwarancji,
  5. praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
  6. zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
  7. transakcji z podmiotami powiązanymi – w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
  8. Zatrudnienie -  zgodnie z art. 28j ust.1 pkt.3 ustawy o CIT podatnik może być opodatkowany CIT estońskim jeśli:
    1. zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, lub
    2. ponosi miesięcznie wydatki na rzecz zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych co najmniej 3 osób fizycznych z tytułu wypłaty wynagrodzeń oraz jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek ZUS.

Dodatkowo, dla nowopowstałych oraz małych podatników w art. 28j ust.2 oraz ust.3 ustawy o CIT zawarto następujące preferencje:

  1. Dla podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności:

a. warunek dotyczący zatrudnienia nie dotyczy roku rozpoczęcia tej działalności i dwóch kolejnych lat podatkowych. Po tym czasie podatnik jest zobligowany do stopniowego wzrostu zatrudnienia – corocznie o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy, aż do osiągnięcia minimum 3 osób.

b. warunek opierający się na limicie miesięcznych kwot wypłaconych wynagrodzeń od umów cywilnoprawnych powinien zostać w pełni spełniony już począwszy od drugiego roku prowadzenia działalności.

  1. Dla podatnika będącego małym podatnikiem:
    1. mały podatnik musi zatrudniać co najmniej 1 osobę fizyczną w przeliczeniu na pełne etaty już w pierwszym roku podatkowym na CIT estońskim.
    2. warunek dotyczący zatrudnienia osób na podstawie umów innych niż o pracę uznaje się za spełniony, jeżeli mały podatnik ponosi miesięcznie wydatki z tytułu wypłaty wynagrodzenia na rzecz co najmniej 1 osoby fizycznej już w pierwszym roku podatkowym na CIT estońskim. Wypłata ta musi być opodatkowana PIT lub podlegać składkom ZUS.
    3. W kolejnych latach podatkowych mały podatnik zobowiązany jest już w pełni spełniać warunek dotyczący zatrudnienia (dotyczy to zarówno etatów jak i umów cywilnoprawnych).

Uwaga!

*­_Do limitu osób zatrudnionych zarówno na umowie o pracę, jak i na umowie cywilnoprawnej nie wlicza się wspólników, akcjonariuszy, udziałowców podatnika.

** Zatrudnienie na umowę o pracę musi trwać przez co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym.

*** Wynagrodzenia z tytułu umów innych niż o pracę muszą być wypłacane w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (tzw. średnia krajowa) w każdym miesiącu roku podatkowego.

**** Warunki zatrudnienia z tytułu umów o pracę i umów cywilnoprawnych są weryfikowane osobno. Oznacza to, że łączenie form zatrudnienia nie pozwoli spełnić warunku przejścia na CIT estoński. Doprecyzowując, podatnik nie spełni warunku zatrudnienia, jeśli będzie zatrudniał na przykład 2 osoby na umowę o pracę i jedną osobę na umowę zlecenie lub 1 osobę na umowę o pracę i dwie na umowie zlecenie.

  1. Prosta struktura właścicielska - udziałowcami spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne (nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, z wyjątkiem fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnej). Należy pamiętać, iż jeżeli nawet mniejszościowym udziałowcem spółki jest inna spółka to taki podatnik z tej opcji już nie może skorzystać.
  2. Brak posiadania udziałów (akcji) w kapitale innej spółki - spółka nie może posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Taka spółka nie może również handlować na giełdzie.
  3. Sporządzanie sprawozdań finansowych - spółka nie może sporządzać za okres opodatkowania estońskim CIT sprawozdań finansowych zgodnie z MSR, a na podstawie ustawy o rachunkowości. MSR są gównie stosowane w stosunku do banków lub innych instytucji pożyczkowych – w związku z czym ten przepis dotyczy bardzo wąskiego grona zainteresowanych.
  4. ZAW-RD - warunkiem wymaganym do stosowania CIT estońskiego jest złożenie przez podatnika zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania na formularzu ZAW-RD – wynika to wprost z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. W związku z czym, jeżeli spółka chce rozliczać się na podstawie CIT estońskiego od początku roku, to powinna złożyć zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie najpóźniej do końca stycznia danego roku.

Utrata prawa do estońskiego CIT

  1. Utrata prawa do estońskiego CIT na koniec roku - spółka traci prawo do opodatkowania estońskim CIT jeśli w danym roku:
  1. nie spełniła warunku dotyczącego charakteru jej przychodów (tj. co najmniej 50% przychodów spółki ma charakter pasywny), lub
  2. nie spełniła warunku dotyczącego poziomu zatrudnienia. 
  3. Utrata prawa do estońskiego CIT wstecz - Utrata prawa do opodatkowania ryczałtem może nastąpić również „wstecz”, co oznacza, że spółka będzie musiała powrócić do klasycznego CIT już od początku roku, w którym nastąpiły określone przesłanki utraty możliwości stosowania CIT estońskiego.

Utrata prawa wstecz wiążę się z kalkulacją oraz zapłatą klasycznego podatku CIT za cały rok wraz z odsetkami.

 Utrata prawa do opodatkowania według zasad estońskiego CIT z końcem poprzedniego roku może nastąpić w szczególności, gdy spółka: 

  • nie spełnia warunku dot. struktury udziałowej,
  • nie spełnia warunku dot. zakazu uczestnictwa w innych podmiotach,
  • nie spełnia warunku dot. zakazu sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR,
  • nie prowadzi ksiąg rachunkowych lub dane wynikające z ksiąg rachunkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto,
  • dokonała przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
  • została przejęta przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2025
All rights reserved.