Telefon +48 61 830 92 70
Newsletter DRD: Nowy obowiązek ZUS- PUE

Szanowni Państwo,

Nowy obowiązek ZUS obejmie każdą firmę. Już od Nowego Roku komunikacja elektroniczna z ZUS nie będzie jedynie opcją. Każda, nawet najmniejsza firma objęta zostanie bowiem obowiązkiem posiadania konta na Platformie ZUS.

Przypomnijmy, że w aktualnym stanie prawnym obowiązek posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest ograniczony jedynie do firm, które zatrudniają więcej niż 5 osób.

Pozostałe firmy, w tym również osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze dotychczas mogły założyć takie konto na zasadzie dobrowolności.

Sytuacja w tym zakresie ma się zmienić już 1 stycznia 2023 roku. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, posiadanie konta PUE od tego dnia będzie obowiązkowe dla wszystkich bez wyjątku płatników składek, w tym również dla wszystkich osób samozatrudnionych.

Do końca grudnia 2022 roku każda osoba prowadząca działalność gospodarczą zobowiązana będzie do założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych oraz przekazania do ZUS swojego adresu e-mail.

Po wprowadzeniu obowiązku, w praktyce wyeliminowana zostanie papierowa korespondencja z ZUS, a docelowo również jakikolwiek obieg dokumentów papierowych. Urzędowe pisma z ZUS przedsiębiorcy otrzymywać będą bowiem na swoją skrzynkę wiadomości na Platformie PUE.

Przedsiębiorcom, którzy pomimo obowiązku, nie założą konta na PUE, konto takie zostanie założone z urzędu. Opornym płatnikom ZUS sam założy takie konta do dnia 31 stycznia 2023 roku.

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2023
All rights reserved.