https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Newsletter DRD: Ulga na złe długi- przypomnienie
Telefon +48 61 830 92 70
Newsletter DRD: Ulga na złe długi- przypomnienie

Szanowni Państwo,

w ramach przypomnienia przesyłamy Państwu informacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi. Ulga na złe długi to obowiązki dłużnika oraz prawa wierzyciela, o których należy pamiętać prowadząc firmę. Kilka lat temu ustawodawca wprowadził dodatkowe obostrzenia prawne, które mają na celu ograniczenie zatorów płatniczych. Według badań połowa firm deklaruje opóźnienia w płatnościach jako barierę dla prowadzonej przez nie działalności. Poza nieterminowym regulowaniem należności na rozwój gospodarki negatywnie wpływa też zjawisko ustalania w umowach nadmiernie wydłużonych terminów zapłaty.

Zaprezentowane poniżej uregulowania mają na celu poprawę otoczenia prawnego, aby umożliwić zredukowanie zatorów płatniczych. Dotyczą ustalania terminów płatności w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami oraz konsekwencji podatkowych na wypadek braku płatności w określonym terminie.
Przedsiębiorcy nie mają zupełnej dowolności w ustalaniu terminów zapłaty za dostawę towaru lub wykonanie usługi w transakcji handlowej. Terminy te regulowane są przepisami ustawy z 08.03.2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Maksymalne terminy zapłaty w transakcjach handlowych zależą od tego, jakie podmioty uczestniczą w danej transakcji:

  • Jeżeli wierzycielem dużego przedsiębiorcy jest MŚP, to maksymalny termin płatności wynosi 60 dni;
  • Jeżeli dłużnikiem jest podmiot publiczny, to maksymalny termin płatności wynosi 30 dni (w przypadku podmiotów leczniczych - 60 dni);
  • Pomiędzy pozostałymi przedsiębiorcami, co do zasady, termin płatności będzie mógł być dłuższy niż 60 dni, pod warunkiem, że nie będzie to rażąco nieuczciwe względem wierzyciela.

Termin zapłaty określony w umowie nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, chyba że strony w umowie wyraźnie ustalą inaczej i pod warunkiem, że ustalenie to nie jest rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela. W przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie dnia doręczenia faktury lub rachunku, wówczas termin zapłaty należy liczyć od dnia otrzymania przez dłużnika towaru lub usługi.

Naruszenie przepisów regulujących obowiązek zapłaty w ciągu 60 dni liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku jest czynem nieuczciwej konkurencji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy dochodzi do nieuzasadnionego wydłużania terminów zapłaty.

Prawo do skorygowania przychodu

Podstawa obliczenia podatku może być zmniejszona o zaliczaną do przychodów należnych wartość wierzytelności o zapłatę świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a u.p.n.o.t., która nie została uregulowana lub zbyta, przy czym zmniejszenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie. Jeżeli wierzyciel w roku podatkowym poniósł stratę, wówczas strata może być zwiększona o wartość wierzytelności.

Zmniejszenia podstawy opodatkowania lub zwiększenia straty dokonuje się, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta. W sytuacji, gdy wierzytelność zostanie uregulowana lub zbyta po roku podatkowym, w którym zostanie zastosowana ulga na złe długi, wówczas podatnik obowiązany jest do zwiększenia podstawy obliczenia podatku lub zmniejszenia straty w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wierzytelność została uregulowana lub zbyta, odpowiednio o wartość kwot uprzednio odliczonych albo doliczonych.

Praktyczne aspekty

W sytuacji gdy kontrahent nie ureguluje należnej Państwu należności w terminie 90 dni, licząc od dnia terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie – to mają Państwo prawo (nie jest to obowiązkiem) wyksięgowania z przychodów podatkowych  nieuregulowanych, a uprzednio zaksięgowanych faktur sprzedaży. W efekcie dochód ulegnie obniżeniu, co znajdzie odzwierciedlenie w niższym podatku.

Obowiązek skorygowania kosztu

Ustawa stanowi: podstawa obliczenia podatku podlega zwiększeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty świadczenia pieniężnego w rozumieniu art. 4 pkt 1a u.p.n.o.t., które nie zostało uregulowane, przy czym zwiększenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu zapłaty określonego na fakturze (rachunku) lub w umowie.

Jeżeli dłużnik w roku podatkowym poniósł stratę, to kwota straty podlega zmniejszeniu o zaliczaną do kosztów uzyskania przychodów wartość zobowiązania do zapłaty. Zwiększenia podstawy opodatkowania albo zmniejszenia straty dokonuje się, jeżeli do dnia złożenia zeznania podatkowego zobowiązanie nie zostało uregulowane. W sytuacji, gdy po roku podatkowym, za który dłużnik dokonał wymaganej korekty z tytułu ulgi na złe długi, zobowiązanie zostanie uregulowane, podatnik zmniejsza podstawę obliczenia podatku lub zwiększa stratę w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym zobowiązanie zostało uregulowane.

Praktyczne aspekty

Jeżeli nie uregulują Państwo zapłaty za FV w terminie 90 dni, licząc od dnia terminu płatności wskazanego na fakturze lub w umowie – to zaksięgowana faktura obowiązkowo podlega wyksięgowaniu z kosztów podatkowych.

 

Okres 90 dni liczy się, począwszy od pierwszego dnia następującego po dniu wskazanym na fakturze (rachunku) lub w umowie jako termin płatności.

Problematyka tzw. złych długów została także uregulowana w odniesieniu do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rozwiązania prawne wprowadzone przez ustawodawcę uwzględniają specyfikę opodatkowania przychodów (brak strony kosztowej).

W przypadku gdy podatnik opłacający ryczałt będzie dłużnikiem zalegającym z płatnością ponad 90 dni, będzie on zobowiązany do zwiększenia kwoty przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym.

 

Ustawodawca zobowiązuje do omawianej korekty już na etapie obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Praktycznie zatem stosownych korekt kwoty zaliczki należy dokonać, jeżeli odpowiednio wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta do dnia płatności zaliczki lub zobowiązanie nie zostało uregulowane do dnia płatności zaliczki.

 

Ulga na złe długi także w VAT

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym zostało wdrożone również w podatku VAT.
Na mocy art. 89a–89b ustawy o VAT podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona, czyli gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W przypadku nieopłacenia faktury zakupu w ciągu 90 dni od upływu płatności podatnik ma obowiązek skorygowania  VAT naliczonego, który wcześniej został odliczony od nieopłaconej faktury zakupu. W konsekwencji w miesiącu, w którym upływa 90 dzień od upływu terminu płatności dłużnik zapłaci większy podatek VAT do Urzędu Skarbowego.

 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2025
All rights reserved.