Szanowni Państwo,
Ustawodawca wprowadził zmiany w podatku od towarów i usług (VAT) mające wejść w życie od 1 stycznia 2025. Dodatkowo prowadzi proces legislacyjny mający na celu wprowadzenie zmian w podatku VAT w trakcie roku 2025. Zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją.
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku VAT oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest implementacja przepisów unijnej dyrektywy 2020/285 oraz dyrektywy 2022/542 do polskiego porządku prawnego.
W ustawie przewidziano zmiany w następujących obszarach:
Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy z siedzibą w Polsce będą mogli skorzystać ze zwolnień ze względu na obrót w innych niż Polska państwach członkowskich UE (dodanie art. 113b do ustawy o VAT). Korzystanie ze zwolnienia w innym państwie UE nie jest jednak bezwarunkowe. Rozwiązanie to będzie dostępne dla podatników, jeżeli:
Co istotne, z rozwiązania tego mogą korzystać podatnicy, którzy są w Polsce zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.
Wprowadzono zmiany, które zmieniają sposób obliczania progu zwolnienia z VAT w Polsce, czyli 200 000 zł. Od stycznia 2025 do tej kwoty będzie wliczana wartość dokonanych przez podatnika wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (modyfikacja brzmienia art. 113 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Dotychczas wartości dokonywanych WDT podatnicy nie wliczali do limitu 200 000 złotych.
Jednocześnie jednak, do wartości limitu nie będzie uwzględniana wartość usług reasekuracyjnych, ale tylko pod warunkiem, że mają one charakter transakcji pomocniczych (modyfikacja brzmienia art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy o VAT). Dotychczas nie były one uwzględniane wcale, niezależnie od ich charakteru (jako usługi zwolnione od podatku).
Zmianie uległy zasady określania miejsca świadczenia usług wykonywanych na rzecz podatników w przypadku usług takich jak imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe i tym podobne w sytuacji, gdy ostateczny nabywca takich usług obecny jest wirtualnie lub gdy usługa jest transmitowana. Od 2025 roku usługi takie będą podlegać opodatkowaniu w kraju konsumenta tak samo jak usługi elektroniczne.
W procedurze szczególnej VAT marża zgodnie ze zmianami do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków ma mieć zastosowanie stawka podstawowa, niezależnie od tego jaka stawka obowiązuje w opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zmianami zostały również objęte reguły stosowania procedury szczególnej, będzie ona możliwa do zastosowania w przypadku, gdy nie stosuje się obniżonej stawki VAT do dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków dostarczonych podatnikowi pośrednikowi lub tych, które zostały przez niego zaimportowane.
Trwający proces legislacyjny:
Rezygnacja z obowiązku zapewnienia integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym
W ramach Polskiego Ładu zaplanowano dla przedsiębiorców wprowadzenie obowiązku zapewnienia integracji kasy rejestrującej z terminalem płatniczym. Przepis ten miał obowiązywać od 1 lipca 2022 r. W razie naruszenia tego obowiązku, naczelnik US miał mieć możliwość nakładania kary pieniężnej w wysokości 5 000 zł.
Obecnie planowane jest zupełne usunięcie tego wymogu. Przy czym na ten moment wejście w życie tego obowiązku przesunięto na 1 kwietnia 2025 r. – na podstawie art. 146 ustawy z dnia 6 listopada 2024 r. o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.
Natomiast ma on zostać uchylony na podstawie art. 6 projektowanej ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Dane o transakcjach z terminali MF już teraz uzyskuje z raportów wysyłanych przez agentów rozliczeniowych. Od 1 stycznia 2025 r. będzie to ich stały obowiązek.
Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.