https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Ustawa nowelizująca podpisana- obowiązkowy KSeF od 1 lutego 2026r.
Telefon +48 61 830 92 70
Ustawa nowelizująca podpisana- obowiązkowy KSeF od 1 lutego 2026r.

Szanowni Państwo,

Kancelaria Prezydenta przekazała informację o podpisaniu przez Prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej termin wdrożenia obowiązkowego KSeF. Obligatoryjny System e-Faktur ma wejść w życie od 1 lutego 2026 roku.

Nowelizacja przesuwa termin wprowadzenia obowiązku wystawiania przez podatników podatku od towarów i usług faktur ustrukturyzowanych za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Na początku, obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł. Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.

Według MF, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane etapowe wejście w życie KSeF, zostanie przedstawione w kolejnym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług. 

- Uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF będą przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych. W drugim projekcie legislacyjnym będą również przedstawione propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Resort proponuje, żeby od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r. Projekt zostanie poddany szczegółowym konsultacjom publicznym i opiniowaniu - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 30 kwietnia.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało również uruchomienie cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy, oraz zapewniło dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.

Rząd, zgłaszając projekt, tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur - przekonywało Ministerstwo Finansów.

 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2024
All rights reserved.