https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Newsletter DRD: 11 Listopada
Telefon +48 61 830 92 70
Newsletter DRD: 11 Listopada

Szanowni Państwo,

w listopadzie przysługują dodatkowe dwa dni wolnego. Pierwszy wypada 1 listopada, czyli w dniu Wszystkich Świętych, które przypadnie w tym roku w środę. Drugi dzień wolny należy się natomiast za 11 listopada, który w tym roku wypada w sobotę. Kodeks pracy jasno precyzuje, że za święto wypadające w sobotę pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny w ramach okresu rozliczeniowego. Jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny, dzień wolny należy oddać w danym miesiącu. W przypadku trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego (pokrywające się z kwartałami) dodatkowy dzień urlopowy powinien być przyznany do końca grudnia, ale możliwe jest też udzielenie go z wyprzedzeniem – począwszy już od pierwszych dni roboczych kwartału, którego dotyczy dzień wolny.

Zwolnienie lekarskie

W sytuacji, gdy w dniu wyznaczonym jako wolny pracownik pójdzie na zwolnienie lekarskie, nie przysługuje mu kolejny dzień wolnego. Pracodawca spełnił w końcu swój obowiązek. Inaczej działa to jednak w sytuacji, gdy L4 przypada na samo święto przypadające w sobotę, a termin dodatkowego wolnego ustalony został na późniejszy dzień. Wówczas jak najbardziej przysługuje pracownikowi dzień bez pracy.

Może wydarzyć się także sytuacja, w której święto w sobotę wypadnie podczas długoterminowego zwolnienia lekarskiego albo urlopu macierzyńskiego, wychowawczego czy rodzicielskiego. Pracodawca powinien udzielić dnia wolnego za pracę w sobotę osobie, która w tym dniu przebywała na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim, o ile powrót do pracy nastąpił przed dniem wyznaczonym przez pracodawcę jako wolny za święto przypadające w sobotę.

Kiedy pracodawca nie odda dnia wolnego za 11 listopada 2023 r.

Jeśli pracodawca nie udzieli pracownikowi dnia wolnego za 11 listopada i dojdzie do  przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. 

Kiedy jest dozwolona praca w niedziele i święta?

Praca w niedziele i święta może być wykonywana tylko w sytuacjach określonych w przepisach. Przypadki te reguluje art. 15110 Kodeksu pracy. Praca w niedziele i święta jest dopuszczalna m.in. w przypadku:

  • osób, które pracują w transporcie i komunikacji;
  • osób pracujących przy niezbędnych remontach;
  • osób, które są zatrudnione przy ochronie mienia;
  • pracowników gastronomii i hotelarstwa;
  • osób pracujących w straży pożarnej, policji, służbach ratunkowych;
  • osób zatrudnionych w pracy zmianowej lub ciągłej;
  • osób pracujących w zakładach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej i innych zakładach świadczących usługi dla ludności.

 

 

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.

 

 

 

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2024
All rights reserved.