https://www.traditionrolex.com/1https://www.traditionrolex.com/1 https://www.traditionrolex.com/1 Newsletter DRD: Podatek u źródła (WHT)
Telefon +48 61 830 92 70
Newsletter DRD: Podatek u źródła (WHT)

Szanowni Państwo,

Podatek u źródła (WHT, withholding tax) to podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez zagraniczne osoby fizyczne, spółki kapitałowe i inne podmioty, który pobierany i płacony jest przez płatnika w kraju, w którym przychody te zostały osiągnięte.

Specyfika opodatkowania podatkiem u źródła polega na tym, że obowiązek jego zapłaty spoczywa na podmiocie, który dokonuje zapłaty, określonych wypłat, rozliczeń na rzecz beneficjenta, odbiorcy płatności, wierzyciela spoza Polski. Spółka zarejestrowana w Polsce dokonująca zakupu pewnych usług zza granicy, wypłaty z zysku dla swojego zagranicznego udziałowca podlega z takich tytułów, scharakteryzowanych poniżej, obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Pod pewnymi warunkami płatnicy podatku WHT w Polsce mogą korzystać z preferencji przewidzianych w ratyfikowanych przez Polskę umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednym z podstawowych warunków jest tutaj posiadanie przez polski podmiot aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej beneficjenta płatności wydanego przez zagraniczną administrację podatkową. Natomiast dostępne preferencje mogą polegać na możliwości zastosowania niższych stawek opodatkowania lub nawet zwolnienia z opodatkowania.

Podstawowe kategorie przychodów podlegających pod WHT i ustawowe stawki opodatkowania:

  1. odsetki (stawka 20%, z pewnymi wyjątkami w przypadku gdy beneficjentami są osoby fizyczne i gdy stosuje się stawkę 19%), przykładowo odsetki od pożyczek, kredytów, cash poolingu, opłaty okołokredytowe,
  2. działalność wykonywana osobiście (stawka 20%), dotyczy to tylko osób fizycznych, np. zarządzających, doradzających,
  3. należności licencyjne, udostępnianie know-how (stawka 20%), przykładowo prawa autorskie, licencje komputerowe (ale nie typu end-user), za prawo użytkowania urządzenia przemysłowego, przy czym organy podatkowe zaliczają tutaj nie tylko urządzenia służące działalności przemysłowej, produkcyjnej, ale m.in. samochody osobowe,
  4. należności za usługi w zakresie działalności rozrywkowej, artystycznej, sportowej itp. (stawka 20%),
  5. należności za usługi niematerialne, doradcze i o podobnym charakterze (stawka 20%), w tym m.in. księgowe, reklamowe, zarządzania, prawne, udzielanie poręczeń, przetwarzania danych (według organów podatkowych w chmurach obliczeniowych), zgodnie ze stanowiskiem administracji skarbowej usługi ubezpieczeniowe,
  6. należności zagranicznych przewoźników morskich i lotniczych (jednak z wyłączeniem lotów pasażerskich przewidzianych rozkładem lotów) (stawka 10%),
  7. wypłaty z zysku (stawka 19%), w tym np. dywidendy, wypłaty z udziałów, przekazanie majątku po likwidacji spółki.

Obowiązek pobrania WHT (przez płatnika) powstaje w momencie dokonania wypłaty (zapłaty) należności do beneficjenta zagranicznego, a jeżeli nie następuje przepływ pieniężny należności do beneficjenta, to obowiązek pobrania WHT powstaje w momencie, kiedy następuje wykonanie zobowiązania wobec beneficjenta zagranicznego w jakiejkolwiek innej formie (np. rozliczenie drogą kompensaty, świadczenie wzajemne, kapitalizacja odsetek – doliczenie do kapitału pożyczki).

Istotne zastrzeżenie co do kwoty obciążenia płatnika WHT w Polsce:

Zgodnie ze stanowiskiem administracji skarbowej zapłata należności objętej WHT traktowana jest zawsze jako dokonana już po potrąceniu WHT przez płatnika. Zatem przy kalkulacji podatku WHT nie bada się w jakiej wysokości przysługiwała pierwotna należność wierzycielowi, np. sprzedawcy zgodnie z fakturą sprzedaży. W konsekwencji tego stanowiska, jeżeli płatnik WHT nie potrąca tego podatku z zapłaty dokonywanej dla beneficjenta zagranicznego, to musi go uregulować z własnych środków i to licząc od podstawy wyższej niż pierwotna należność.

Terminy wpłaty podatku u źródła do urzędu skarbowego:

do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik zrealizował zapłatę – gdy jest to podatek dochodowy od osób prawnych,

do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym płatnik zrealizował zapłatę – gdy jest to podatek dochodowy od osób fizycznych.

Przykładowo: w przypadku wykonania przelewu za konsultacje prawne zapewnione przez zagraniczną spółkę podatek (WHT) powinien zostać uregulowany przez polskiego nabywcę do 7 dnia kolejnego miesiąca.

Terminy złożenia deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego:

Poszczególne obowiązkowe deklaracje dotyczące WHT składane są w terminach do końca stycznia, lutego, marca po zakończeniu roku podatkowego płatnika, w którym dokonał zapłaty. W razie złożenia wniosku przez podatnika (nierezydenta) płatnik ma dodatkowo obowiązek przekazania określonych deklaracji w terminie 14 dni od złożenia takiego wniosku. Z generalnego założenia wynika bowiem, że podmiot zagraniczny będzie miał prawo do zmniejszenia swojego zobowiązania podatkowego w kraju siedziby, zamieszkania o WHT zapłacony w jego imieniu w Polsce.

 

Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie WHT:

Osoba fizyczna będąca z mocy prawa płatnikiem WHT, osoby zarządzające polskim płatnikiem WHT, który nie pobrał podatku u źródła, ponoszą odpowiedzialność karnoskarbową. W razie niewłaściwego udokumentowania prawa do zwolnienia z WHT lub zastosowania niższej stawki WHT niż obowiązująca powstanie zaległość podatkowa u płatnika w Polsce i dodatkowo obowiązek uregulowania odsetek za zwłokę.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowo-prawnej.

 

DRD - logo szare Dom Rachunkowości i Doradztwa
Realizacja b2net.pl
Copyright 2024
All rights reserved.